Makiazh veror 2008

May 14, 2008 · Print This Article

Moda makiazhit veror 2008, trendi veror eshte ngjyra nga me te celura, manushaqe, roze e hapur, bojeqelli, jeshile ndezur, dhe buzet ngjyre rose te hapur.

Shtresa me ngjyra

Trendi: perdor ngjyra te ngjashme shtrese pas shtrese.

Keshille: Perzie ngjyra te errura kumbulle me lejla te hapur qe te krijosh nje perzjerje te lezecme. Buzet lyej natyrale qe mos terheqesh vemendjen nga syte.

Modelistja: Rihanna

Sy

Keshille per sy: Perdor nje ngjyre per baze ne kapakun e syrit qe te duket makiazhi i lemuar.

Perse?: perdor nje ngjyre baze per kapakun e syrit sepse duher nje fare bazamenti sic duhet ne fytyre.

Keshille: perdor ngjyra te me ndricim ose ne sy ose ne buze jo te dyja ne te njejten kohe.

Modelistja: Katie Holmes

Lapsi me ngjyre

Keshilla: Qe te shtosh drama tek syte, perdor laps me ngjyre blu, zeze, lejla e erret (ngjyra te errta). Ngjyros reth e rrotull syrit me laps, eshte e lehte dhe shum e bukur per nje nate jashte ne disko.

Modelistja: Kate Bosworth

Rimeli

Keshille: Para se te perdoresh rimelin, pastro furcen qe mos te ngjisin qerpiket. Fillo nga rrenja e qerpikut dhe duke vashduar larte levize furcen pak majtas e djethtas qe mos te ngjisin qerpiket bashke, dhe kur arrin ne fund te qerpikeve, lyer qerpiket e fundit qe te duken me shume.

Modelistja: Angelina Jolie

Furca te pastra

Keshille: Furcat duhen lare nje here ne jave. Merr nje pike shampo per floke ne dore hidh pake uje dhe ferkoje furcen dhe shtrydh llumin dhe me ne fund shplaje.

Perse?: furcat duhen lare nje here ne jave (te pakten nje here ne muaj) sepse mbidhen mikrobe dhe piselliqe ne furce dhe efekton makiazhin tuaj.

Pastrimi i makiazhit

keshilla: Hidh c’do gje qe mban ere te keqe ose ndonje gje qe jane ndare ngjyrat. Neqofte se ke ngjyra qe nuk te duken mire ty ose qe nuk i ke perdorur me koh pse i mban kot? Jepja ndonjerit ose hidhi. Sefundi vini re listen e skadimit dhe hidh c’do gje qe keni pas me shum se duhet mbajtur.

Lista e skadimit
Foundation: 1 vit
Rimel/Penel/laps: 4-6 muaj
buzekuq: 2 vjet (po ra ere hidhe)
puder: 2.5 vjet
Ngjyra syve: 2.5 vjet

Comments

6 Responses to “Makiazh veror 2008”

 1. florjeta on May 16th, 2008 8:31 am

  tug qka po bai si po kaloi shum te mira qeto kozmetika pom pelqejn shum a blehen edhe ne kosov qeto dhe ka sa kushtoj p.sh diten e mir

 2. vjollca on May 22nd, 2008 5:20 am

  tung umka mar malli met papppaaappa qaoo kaloni mir njeriii tungg

 3. tungg on May 22nd, 2008 5:21 am

  qaoo tung

 4. muli on June 4th, 2008 12:28 am

  valla edhe mu me ka marr me malli me te pa shum bre loqk
  ahhahhaahahahaa

 5. shkenda on June 15th, 2008 1:49 pm

  tung

 6. shkenda on June 15th, 2008 1:51 pm

  tung jom shkenda nga ferizaj

Got something to say?