Fustane Mature - Prom Dresses

June 4, 2008

Erdhi Vera edhe me vete solli sezonin e maturave dhe dasmave, dhe ne si femra qe jemi, duam te dukemi me te bukura ne mbremje. Me poshte jane fustane te modes se fundit per maturantet dhe per dasmoret.


Terani Couture Dress

$270.00


Fustani nga Jovani

$499.00

(fotografia eshte bere ne Shqiperi dhe modelistja eshte Shqipetare)


Paris Prom Dress

$278.00


Sherri Hill prom dress

$440.00


Short Strapless Dress with Bow

$109.00


Mauri Simone 311 Strapless Dress

$158.00


Cute Homecoming Dress

$198.00


Scala Sequin Eva Longoria Dress

$158.00


Scala Homecoming Dress

$178.00


Sexy Black Dress

$178.00

Babai Perdhunon Vajzen

June 3, 2008

Babai më përdhunon prej 11 vitesh. Nuk mundem të duroj më këtë gjendje. Kam tentuar disa herë të vras veten. Nuk kisha forcë ta denoncoja krimin se më kërcënonte mua dhe nënën”. Rrëfimi rrëqethës i një 18-vjeçareje nga Kukësi me banim në fshatin Laknas në periferi të kryeqytetit, ka ngritur në këmbë policinë. Brenda pak orësh në pranga ka përfunduar babai monstër, 58-vjeçari Ramadan Isufaj. I akuzuari për krimin makabër ka mohuar kategorikisht të ketë përdhunuar vajzën e tij. Duke parë dy qëndrime të kundërta, të vajzës që pretendon se është viktimë e përdhunimit, dhunës fizike dhe psikike të babait të saj, si dhe mospranimin e akuzës nga 58-vjeçari, burime policore thanë se po hetojnë për vërtetësinë e denoncimit të 18-vjeçares. Sipas të njëjtave burime, denoncimi mund të jetë bërë dhe për ndonjë hakmarrje të mundshme ndaj Isufajt, kjo për faktin se vetëm një javë më parë ai ka pohuar se ka gjetur gruan e tij, Shpresa në shtrat me një person tjetër.

Denoncimi
Me lot në sy, tejet e terrorizuar, 18-vjeçarja ka mbërritur në komisariatin nr.5 të policisë, ku ka denoncuar për përdhunim babanë e saj, Ramadan Isufaj. Vajza ka pohuar se është përdhunuar nga i ati që në moshën 7-vjeçare. Sipas policisë, për 11 vite me radhë 58-vjeçari dyshohet se në mënyrë sistematike ka kryer marrëdhënie seksuale me vajzën, duke e kërcënuar se do ta vriste nëse e denonconte. Madje, duke mos duruar turpin si dhe dhunimin nga i ati, 18-vjeçarja ka tentuar të vetëvritet disa herë. Pasi kanë marrë rrëfimin e të dhunuarës, specialistët e Seksionit të Luftës Kundër Krimeve Seksuale dhe Lirisë së Personit, kanë mbërritur në shtëpinë e Ramadan Isufajt duke i vënë prangat kryefamiljarit. Babai i katër vajzave, më e vogla prej tyre 15 vjeçe, akuzohet se ka ushtruar dhunë fizike dhe ndaj bashkëshortes së tij, Shpresa Isufaj, 43 vjeç. Në fakt, vetë i akuzuari pretendon se denoncimi ndaj tij është bërë me qëllim nga vajzat, për fshehur tradhtitë e së ëmës.

Hetimi
Dyshimet e forta se denoncimi ndaj 58-vjeçarit është bërë me qëllim që të fshihet tradhtia bashkëshortore, ka bërë që policia të hetojë në disa pista. Për të zbardhur historinë e ndodhur në familjen kuksiane, së pari policia do të vërtetojë nëse vajza është përdhunuar sistematikisht. Ekspertiza e mjekoligjorëve do të hedhë dritë mbi këtë fakt. Një tjetër pistë që po hetohet është dhe fakti i denoncimit për të shpëtuar të ëmën. Aktualisht mbi supet e babait të katër vajzave rëndojnë akuzat e “kryerjes së marrëdhënieve seksuale në gjini ose nën kujdestari”, “shkaktim të vetëvrasjes së mbetur në tentativë” dhe “dëmtimeve të tjera me dashje”.

Rrihen 2 Gjimnaziste per nje Djal

June 3, 2008

Maturantja rreh me gurë dhe shishe për të dashurin, rivalen e vitit I

Dyshimet se i dashuri mund ta tradhtonte me një tjetër, ka provokuar sherr dhe ushtrim dhunë mes dy nxënëseve të dy shkollave të mesme të qytetit.

Maturantja Toneta Sinjari mësohet të ketë ushtruar dhunë fizike ndaj një gjimnazisteje të vitit të parë në një tjetër shkollë, pasi dyshonte se ishte lidhur me të dashurin e saj.

Ngjarja ka ndodhur në qytetin e Beratit, ku 18 vjeçarja, banorë e lagjes “30 Vjetori” në këtë qytet, ka rrahur 16 vjeçaren Aurora Veizi, sapo kjo e fundit ka dalë nga mësimi.

Nxënësja e vitit të parë në shkollën pedagogjike ka qenë duke dalë nga oborri i shkollës në kohën që është shfaqur maturantja e shkollës “Shyqyri Lakra” e cila e ka akuzuar nxënësen e vitit të parë se ishte lidhur me të dashurin e saj dhe se duhet të hiqte dorë nga kjo lidhje.

Kjo ka qenë arsyeja që mes dy gjimnazisteve ka nisur sherri me fjalë, duke ia lënë vendin më pas dhunës.

Maturantja mësohet të ketë rrahur gjimnazisten me mjete rrethanore.

Burime nga vendi i ngjarjes bënë të ditur për gazetën se, 18 vjeçarja nuk ka ngurruar të përdorë mjetet të rastësishme, gur dhe shishe për të qëlluar në trup e kokë nxënësen e vitit të parë dhe është dashur vetëm ndërhyrja e nxënësve të tjerë dhe banorëve të lagjes periferike për të mbyllur sherrin.

Ndërkohë që maturantja është larguar qetësisht nga vendi i ngjarjes, 16 vjeçares i është dashur të mbërrijë në spital për ndihmë mjekësore.

Sipas mjekëve, vajza është paraqitur me plagë në kokë dhe shenja dhunë në trup dhe ka marrë ndihmën e bluzave të bardha.

Policia tha se ka marrë në pyetje dy vajzat në lidhje me ngjarjen dhe do të presë rezultatet e një raporti mjekësor në lidhje me akuzën për dhunën e ushtruar ndaj 16 vjeçares, për të vendosur nëse do të vazhdojë hetimet ndaj maturantes dhunuese.

Dritan Hoxha

June 3, 2008

TIRANE- Dritan Hoxha, presidenti i Top Media, themelues i Top Albanian Radio, Top Channel, dhe Dixhitalb humbi jetën në një aksident tragjik automobilistik sot në orët e para të mëngjesit. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 01. 50 minuta në Bulevardin “Bajram Curri” në Tiranë, pothuajse përballë studiove të Top Channel, përballë ish ekspozita “Shqipëria Sot”. Sipas njoftimit të policisë makina Tip Ferrari ngjyrë e kuqe, me targa DK 3892 H, në pronësi të 40 vjecarit nga Tirana ka dalë nga rruga dhe pasi ka përshkuar në një hapsirë të plotë 82 metra, është përplasur me pemën 3.1 metra, në lulishten e lumit të Lanës. Për shkak të përplasjes së fortë makina është ndarë në dy pjesë dhe është shkatërruar tërësisht. Në vendin e ngjarjes, mbërritën forca të shumta policie, duke ndërhyrë menjëherë, për të dhënë ndihmën e parë 40 vjecarit. Dritan Hoxha vdiq gjatë rrugës teksa dërgohej për Spitalin Ushtarak.
Humbja eshte e pazëvendësueshme për gruan e tij Vjollcën. Dritan Hoxha do ti mungojë tre vajzave te tij Lorit, Sarës, Redias si dhe djalit të tij të vogël, Itan, i cili lindi vetëm një vit më parë.
Top Channel dhe Top Albania radio ndërpreu transmetimet e saj që ishin parashikuar në program pas konfirmimit të lajmit tragjik. Në oren 09.00, në Top Channel dhe në Top Albanian Radio u lexua një komunikatë në të cilën ndër të tjera thuhet: Padyshim humbja më e madhe njerëzore është për familjen e tij, për nënën Zyranë, e cila e rriti Dritanin, në mungesë të babait të tij, që për rastësi tragjike, ishte shuar edhe ai në një moshë të re. Dritan Hoxha u rrit mes halleve të shumta si të gjithë shqiptaret, në shtëpine e tij të parë në Laprake. Në Laprakën që e rriti si djalin e saj, Tanin, një i ri i jashtëzakonshëm, i cili merrej me shpikje teknologjike për të çarë terrin informativ që kishte vendosur regjimi komunist.” Kjo komunikatë e lexuar në median që ai krijoi mbyllej me fjalët: “Zemra e Dritan Hoxhes ndaloi në mëngjes, pikërisht pak metra larg vendit, për të cilin ajo rrihte më fort, pranë studiove të Top Channel.

Arbri fiton Big Brother Albania

June 3, 2008

“Faleminderit që u bëtë pjesë e BBA”. Eshtë kjo fjalia hapëse e Arbanës drejtuar publikut dhe banorëve, pikërisht përpara se t’i thotë Arbrit dhe Olsit se kush është fituesi i kësaj maratone 100 ditore dhe fituesi i cmimit prej 50 mijë eurosh.


I pyet të dy cunat sesi ndihen. Arbri thotë se ishte një sfidë e vërtetë dhe se ndihet i rritur tashmë. Olsi thotë se nuk e kishte menduar se do të ndihej kaq i emocionuar.

Vendimi i publikut është në duart e Arbanës. Para se të shpalli fituesin ajo u thotë se gjithsesi ata janë të dy fitues. Lexon vendimin e publikut: “Publiku nga shtëpia ka vendosur që i vetmi që prek ëndrrën për të qenë fituesi i edicionit të parë BBA dhe cmimit të madh prej 50 mijë euro është… Arbri.”

Ulërimat nga studioja oshëtijnë nëpër linjat e trasmetimit dhe në ekran shfaqet flamuri shqiptar me një fotografi të Arbrit ngjitur në të. Arbri rri i heshtur dhe me kokën e ulur. Ai thotë: Ia dedikoj këtë fitore të ndjerit Z. Dritan Hoxha që e bëri të mundur për mua këtë eksperiencë dhe të gjithë shqiptarëve”.

Olsi del nga shtëpia, ndërsa Arbri qëndron brenda, i vetëm.

Del Olsi

Olsi pritet nga brohoritje dhe ai ndoshta vërtet ndihet një hero në këto momente. Ai përqafohet me njerëzit që kanë ardhur për ta përshëndetur dhe është tepër i emocionuar për të folur me Enon, i cili e kupton dhe e shoqëron menjëherë në makinën që do ta cojë në studiot ku e presin gjithë të tjerët.

Arbri i vetëm

Ndërkohë Arbri është ulur dhe fërkon sytë. Arbana e ndërpret nga ky meditim dhe e pyet sesi ndihet. Ai i thotë se nuk e di ende nëse është e vërtetë… Gjen fjalët për të përshëndetur banorët që tashmë e kanë lënë shtëpinë. Për rivalin e tij më të fortë, Olsin, ai thotë se e dinte që ishte lojtar i fortë, por mendonte se edhe Astriti mund të ishte fituesi i mundshëm.

I vetëm në shtëpi

Me flamurin rreth krahëve dhe një gotë pije në dorë ai ecën duke dëgjuar hapat e tij që oshëtijnë brenda shtëpisë bosh. Arbana e ndërpret, duke i thënë se tashmë ai ka realizuar një ëndërr dhe se mund të dali nga shtëpia pasi njerëzit e presin. Ai ecën shpejt duke përshëndetur edhe një herë dhe del jashtë ku cdo gjë kthehet në një festë. Kaq ishte! Arbri rrëmbejnë fansat e tij dhe pamja e shtëpisë që shndërrin nga fishekzjarret bëhet logoja e atij që Arbrit fitues të edicionit të parë të Big Brother Albania. Edhe pse ky moment duket sikur nuk ka të dytë.

Qime qe nuk Dalin (ingrown)

June 3, 2008

Si te hiqni qime qe nuk dalin (ingrown hair)


Nje ingrown hair eshte nje qime qe dridhet mbrapsh ne vetvete dhe fillon e rritet brenda ne rrenje, ose nje qime qe nuk munded te dale nga rrenja dhe vazhdon nen lekure. Ingrown Hairs jane zakonisht ngacmime te vegjel, por mund te jen edhe te dhimbshme. Mbi kete, nese nuk i kushtoni vemendje mund te infektohen. Fatkeqsisht, pothuajse cdo njeri do ket ndonje ingrown hair dikur, edhe nese rruheni rregullisht do i keni me te dendura. Besoj se do keni nje diku tani. Ndiq keto keshlla dhe leri qimet te dalin te lira.

1. Identifiko ingrown hair. Jo te tera pucrat ne lekure jane ingrown hairs. Ingrown Hairs zakonisht quhen Pucra Brisku dhe dalin ne lekure te ndjeshme sic eshte qafa, te mbrapmet e kembeve etj ku rruheni. Zakonisht kane nje acarim te vogel dhe duken si pucra te vogla. Jo duken, por jane pucra te vogla. Mund te mbajne paksa qelb dhe ne disa raste mund te plasen. Gjithashtu, mbase mundeni te shihni edhe qimen nen lekure nese nuk eshte shume serjoze.

2. Vendos nje komprese te ngrohte ne vendin e ingrown hairs per disa minuta. Besoj se e dini cfare jane kompresat. Thjesht nje cope rrobe e lagur. Ne rastin tone, te ngrohte, per te zbutur lekuren. Mbaje kete per disa minuta, dhe lage disa here ndersa ftohet kompresa. Nese shihet qimja ne siperfaqe, ky process e bie me siper. Nese nuk shihni qime fare, ky process e bie qimen qe ju ta shikoni.

3. Perdor nje gjilpere te sterelizuar ose nje piskatore per ta nxjere qimen nga lekura. Nese kompresi nuk e nxorri, mos gerrmo per qimen. Lere beje nje dite tjeter kur te dale vete. Nese mundeni, mundohuni mos ta shkulni qimen, por thjesht nxirreni nga lekura dhe lereni ashtu. Mundeni ta prisni paksa qe mos te dukeni keq por mundohuni ta lini qimen ashtu dhe mos perdorni brisk ne ate vend deri sa te qetesohet lekura, dhe te zhduket pucra.

4. Laje vendin me uje te vaket dhe nje sapun qe hidron lekuren. Nese nuk keni te tille ju duhet nje hidrator i vecante. Nese nuk keni as kete, mos e lani me sapun fare. Sapuni e than lekuren dhe do ju behet me keq.

5. Ver nje antiseptik ne vendin e ingrown hair. Nuk besoj se do ju hynte ne pune ndonje infeksio i vogel. Perdorni uj te oksigjenuar, iodio, alkol, betadine, ose po spatet asnje, vazhdoni alla Shqiptarce: Raki

Modele Flokesh ne Mode

June 3, 2008

Me rastin e prerjes se flokut tim, po shkuaj kete tem sepse kam dal shum e pa kenaqur nga stili i flokut, dhe nuk dua qe ju te beni te njejtin gabim. Zakonisht i kam floket te gjat shum edhe me onde/kacurrele te lehta, kam shume koh qe nuk i kam prere floket me ndonje slil kushe e di sepse i kam kacurrela dhe nuk duket gjithsesi. Nje dit isha duke par televizor edhe ishte tema e modeleve te flokut, te gjitha modelet e rea, dhe mua me pelqeu nje model dhe doja ta provoja, keshtu qe vajta e i preva ashtu sic isha kurdisur. Modeli eshte shum i bukur por jo por jo per flokun tim, tani kam ngelur duke pare fotografite kur kisha flokun e gjate edhe me vjen aq inat me vete sa plas. Tani pra dua tju jap keshilla qe mos te perfundoni ne te njejten pozite si un.

Ne rradhe te pare, kur zjedh nje model floku duhet ta marresh me mend tek floku jot. E di qe e ke pare tek nje femer tjeter edhe i duken shum bukur, por floku kacurrel nuk pritet shum i shkurtert sepse pastaj ngel duke shtri floket did per dit e i djeg e perzhit kot.

Modeli i pare eshte shum i bukur, por kini kujdes ne qofte se konsideroni kete luk. Ky model del mire ne qofte se i keni floket te holla, te drejta, ose me pak onde. (modelja nuk i ka floket me onde natyrale jane te bera vet).
Kujdes, po i pate floket kacurrele as mos te shkoj mendja ti presesh me kte model fare.
ky model s’ka vdekje, i thjesht, i bukur, romantik, edhe kshu duhet ti kisha prere floket. As nuk do shum koh edhe duket bukur, i shtrire, kaccurel, ose me onde.
Nese do modelin e Rihannes duhet ti kini floket e drejta, dhe po i pate pak me onde e te rralla, duket bukur sepse i shtrin pa problem dhe vetem baluket kane pune.
Me siguri ky model te garanton dashnor. Kini kujdes sepse do te duket me bukur ne qofte se i keni floket natyrale te drejta.

keshtu i kam prere un floket, dhe do kisha ngelur me e kenaqur po mos ti kisha ber me shum shkallezim mbrapa sepse kur jane kacurrela nuk rrin mire fare. E rekomandoj kete model por pa shkallzim ekstrem nga mbrapa ne qofte se i kini floket kacurrela, nese nuk i kini jepi me shkallzim sepse u jep me shum volum.

Moda e kepuceve

May 16, 2008

Moda e kepuceve per kere vere ka dale kepuce e sandale me ngjyra te ndezura, neutrale, dhe sandale gladiatori.


Boutique 9

$130.00


Cansice

$69.95


Dolce Vita Madison

$136.00


Aldo Firilie

$100.00


Luichiny Soleil

$100.00


Nine West Jewelite

$93.00


Stacy

$64.99


Dolce Vita Athens

$112.00


Steve Madden Crow

$77.00

Produkte Shtepiake per Floke me Shkelqim

May 15, 2008

Ne te gjith e duam flokun tone dhe nuk pertojme te provojme c’do produkt qe del neper dyqane, por pse te harxhosh leke kot kur mund te arrish te njejten qellim me produktet qe ke ne guzhine? Per floke te bukur dhe te shndritshme provo keshillat e meposhtme.

1. Shplarja flokeve me caj dhe birre eshte nje nga menyrat me te vjetra per ndricimin e flokut. Zje caj, lere te ftohet, dhe mbasi ke lare floket (shampo & balsamo), se fundi shplaj me caj te ftohte.

2. Sic verpron me cajin gjithashtu mund te perdoresh dhe birre pa gaz (hape birren dhe lere ti dale gazi komplet). Birra vepron si balsamo.

3. Gjithashtu lengu i limonit i perzjere me uje perdoret ne shplarjen e fundit te flokut per ti dhene ndricim dhe nje fresh luk.

5. Nje menyre tjeter per ndicimin e flokut eshte shplarja e flokut me uthull.

6. Per ti dhene ndricim dhe kure te njome flokut mund te perdoresht mjalte. Te besh nje balsamo nga mjalti perzje 3 luge me mjalte dhe 500 ml uje.

7. Perzje sasi te vogla sode me shampon qe perdorni rregullisht, kjo perzjerje heq piselliqet dhe yndyre nga floku dhe i jep ndricim.

8. Mund te besh shampo nga veza, perzje 1 veze, 1 luge vaj ulliri, 1 luge leng limoni, 1 luge sapun, 1 filxhan (filxhana te medhenj) uje ose caje. Perzje keto te gjitha per te bere shampo veze qe i jep ndicim flokut.

9. Zakonisht ne perdorim shampo per te lare floket, por provo nje here kete, ferko sode ne floke dhe ne skalp. Kjo thith vajrat dhe leshon lekuren e thare ne skalp. Shplaje koken mire me uje. Nga fillimi floku do te duket si i thare por pas ca javesh do te zhduket zbokthi dhe floku do te shkelqej.

Ju keshilloj qe mos te perdorni asnje mtode ne qoftese ju ben alergji.

Kuzhina Ideale

May 14, 2008

1-Per te pastruar makinen e mishit gjate grirjes se mishit me dhjame, grihen me pare 2-3 kokrra patate, pastaj lahet.

2-Shishet mund te pastrohen duke i shplare me pare me uje, pastaj me patate te grira ose me lekuret e tyre, duke i tundur fort.

3-Per te hequr eren e rende te termusit, ai duhet te shplahet me uje e uthull.

4-Per te ruajtur qumeshtin 2-3 dite ai duhet te zihet 2 here, nje here ne mengjes dhe nje here ne darke dhe te ftohet ne ene te hapur.
5-Qe djathi te mos thahet, duhet te mbulohet me nje pecete te lagur me uje me kripe.

6-Qe djathi te mos therrmohet gjate prerjes, duhet te vihet ne uje te vaket per 8-10 minuta.

7-Mishi dhe peshku duhet te lahen jo shume para gatimit.nuk duhet te mbahen ne uje, pasi humbasin proteinat, kriperat mineraledhe keshtu ulet vlera ushqimore e tyre.

8-Qe mishi gjate skuqjes te krijoje nje kore te bukur ne siperfaqe, duhet qe para gatimit te fshihet me nje pecete.

9-Trute para se te zihen duhet te skuqen.

10-Qepa per qofte nuk duhet te grihet ne makinen e mishit, por ne rende.

11-Gjate skuqjes se mishit ne copa, keshillohet qe ena te mbulohet me kapak, pasi ne kete menyre avulli nuk del, por mbetet ne mish duke i dhene atij shijen e mishit te stufuar dhe jo te skuqur.

12-Perimet ruhen te fresketa per disa dite nese mbeshtillen me pecete te lagur.

13-Sa me te medha te priten perimet gjate gatimit, aq me pak humbasin vleren e tyre ushqimore.

14-Pureja me patate te reja nuk behet e shijshme, pasi ato permbajne pak amidon.

« Previous PageNext Page »